Workshop

UZM.FZT.GÖRKEM DİZDAR İLE

HAREKET PROFESYONELLERİ İÇİN KİNESİYOLOJİ EĞİTİM İNZİVASI

Önceki eğitimlere katılan değerli yoga hocalarımız Zeynep Aksoy, Mey Elbi, Devrim Akkaya, Dide Çelen Arıman, Başak Yüksel, Günsü Engin ve Şeyma Özcan bu eğitimi tüm yoga hocalarına tavsiye ettiklerini ilettiler.

İşte bir kısmının eğitim hakkındaki yorumları:

Görkem Dizdar’la Gelişimsel Kinesiyoloji eğitimi heyecan verici ve çok besleyici geçti. Biz soru sormaktan, o cevap vermekten sıkılmadı. Ana karnından yetişkinliğe insan türünün ‘hareket’le olan macerasına bambaşka açılardan bakmak, duyarlılığın ve bütünlüğün önemini ve gerekliliğini bir kez daha hatırlamak ve yoganın ve yoga hocalığının nasıl ifade bulduğunu yeniden yeniden sorgulamak.. Biz değişiyoruz, dünya değişiyor ve yoga değişiyor. Acele etmeden, sindire sindire.

Şeyma Özcan

Gorkem Dizar’ın Bu iki günlük eğitim benim kendim bedenimle kurguğum ilişki ve algımı çok farklı boyutlara taşıdı. Hareketin doğası içinde istemli veya istemsiz ne kadar çok bedeni yanlış ve hor kullandığımızın bir kere daha farkına vardım, yoga da dahi. Ve Bedenin kendi bütünlüğü içinde, hareketin oluşumuna izin vermek, spontanlığa geçişlere, ve çeşitliliğe yer açarak hareketin önemini yeniden bilimsel veri üzerinden anladım.

Mey Elbi

Görkem Dizdar , teşekkürler, çok etkilendim ve hem kendi bedenimi ve hareketimi algılayış biçimime hem de öğrencilerime yeni bir bakış aracı verdiğin için.

Devrim Akkaya

Şimdiye kadar öğrettiğimiz ve yaptığımız yanlışları fark ediyoruz. Nasıl bebek gelişimden insanın ekstansiyon- sonra fleksiyon – sonra lateral fleksiton ve son olarak ilahi twist- ve adım adım gitmesi gerektiği vs. genç, yeni olarak kariyeri başında olanlar çok şanslılar bu bilgileri edindikleri için. Benim gibi meslek edinmişler için de açığız ve adapte olmaya hazırız!! Teşekkürler Görkem Dizdar bu bilimsel kurs için!

Zeynep Aksoy

Geçtiğimiz iki günde Advayta Yoga’nın düzenlediği uzman Fizyoterapist Görkem Dizdar ile Gelişimsel Kineziyoloji eğitimindeydim.

İnsanın doğumdan itibaren motor hareket, refleks, propriosepsiyonun (eklemlerin uzaydaki hareketini algılama duyusu) gelişimini öğrendik.

Propriosepsiyon ve Vestibular sistem insanı ayağa kaldıran (evrime sebep olan) ve sağlıklı hareket etmesini, harekette farkındalığı getiren başlıca unsurlar.

Yogada hep üzerine çalıştığımız hareketteki farkındalığın bilimsel karşılığını öğrenmek taşları yerine oturttu.

En çok şaşırtan bilgi de şu;

Bebeklerin hareketlerini izliyorlar ve sürekli aynı tekrar hareketleri yapan, hareketi tahmin edilebilir, monoton ve akışkanlıktan yoksun olan bebekler sağlıklı olmayan motor hareket becerisine sahip.

Sağlıklı olan; eklemlerin her yöne, fonksiyonel, spontane biçimde, tahmin edilemez hareketi..Hareketteki akışkanlık ve zenginlik mental esnekliği getiriyor.

En kötü şey hareketteki monotonluk ve tekrar! Çünkü hep aynı hareket zihni geliştirmiyor.

Yoga için bunun karşılığı ‘tekrar olmadan pratik’ diyor Görkem. Yani keşif içinde olmak, hareketteki varyasyon zenginliği, pozlardaki geçişlerin sürekli değişimi önemli.

Etkileyici bilgilerden birisi de beden önce fleksiyonu sonra ekstansiyonu ve lateral fleksiyonu öğreniyor. Sadece fleksiyon ve ekstansiyonu dengeli olan kişiler omurgada rotasyon yapabiliyor. Yani eğer kamburluk varsa omuzlar öne düşmüş ve fleksiyonda bir bedene sahipse bir kişi, rotasyondan önce bedenine ekstansiyon getirmeyi (uzama ve açılmayı) öğrenmeli.

Rotasyon ise hareketteki son nokta ve insanı primatlardan ayıran en önemli hareket yeteneği.

Bunlar eğitimden notlarımın bir kısmı..

Günsü Engin