Mindfulness Pilates

Pilates ve yoga  disiplinlerinin tanımlanmasında kullanılan “Zihin-Beden” ifadesi, sisli klişeler gölüne battı ve anlamını yitirmiştir. Farkındalık, bilinçli olarak anda bulunmak ve eleştirel olmayan ayrımsamadır.

Söylentilerin aksine, farkındalık zihni bütün düşüncelerden arındırmak ya da duyguları değiştirmeye çalışmakla ilgili değildir; zihindeki oto-pilotu devre dışı bırakıp farkında olma durumunu genişletmektir. Oda nasıl görünüyor, ışıklandırma nasıl, serin mi ılık mı, hangi sesleri duyabiliyorsunuz, dışarıdaki trafiğin sesini duyabiliyor musunuz, hangi renkleri görüyorsunuz, nefesinizi hissedebiliyor musunuz, bedeniniz nasıl hissediyor? 

Farkındalık Pilates ile Nasıl İlişkilidir?

Pilatesin 6 prensibini not alalım: 1-Merkezleme 2- Konsantrasyon 3- Kontrol 4- Kesinlik  5- Nefes  6- Akıcılık. Bunlardan kaçı disiplinli bir zihni gerektirir? Evet, hepsi! Zihin bedene odaklanmada ve enerjinin vücudun merkezinde ateşlenmesinde yardımcı olmalı; zihin anda bulunmaya konsatre olmalı; zihin bedeni ve onun hareketlerini kontrol etmeli; zihin bedene hareketin kesinliği ile ilgili sinyal göndermeli; zihin bedene nefes almasını söylemeli (özellikle belli bir ritm içinde) ve yine zihin hareket serilerinin akıcılığını iyileştirecek keskinlikte olmalı. 

Düşünülecek çok nokta var! Nefes, o anda hangi kasların çalışmakta hangilerinin rahatlayıp esnemekte olduğu gibi eğitmeninizin kelimelerinin farkında olduğunuzda andasınız ve zihin-beden hareket bütünlüğünü deneyimliyorsunuz demektir. 

Nasıl Anda Kalırım?

Tüm çabalarımıza rağmen, zihnimiz dalıp gidebilir. Bunun için müşterilerime de sıklıkla egzersizin onlara kendilerini nasıl hissettirdiğini sorarım. Bu soru beynin, hangi kasların çalışmakta olduğu,ufak bir değişiklik yapıldığında hissin değişip değişmediği ve hatta o an hangi duyguların var olduğununa dair notlar tutmasını gerektirir. 

Nefesine, vücudunun bir bölgesine ya da odadaki bir nesneye odaklanabiliyor musun bir bak. Sahip olduğumuz tek hayat şu an. Başka hiçbirşey aslında gerçek anlamda mevcut değil.

Pilates’te Farkındalığın Faydaları Nelerdir?

Zihnimiz dalgınken bile bedenimiz pilates hareketlerini gayet güzel yapabiliyorsa, o anın farkında olmanın anlamı ne?

Zihin-beden bütünlüğünün zihne dair olan bileşenini göz ardı edersek, pilatesin tüm faydalarını elde etmemiz mümkün olamıyor. 

Farkındalığın Kanıtlanmış Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Streste azalma

Kalp hastalıklarında azalma

Kan basıncını düşürme

Kronik ağrılarda azalma

Uyku kalitesini iyileştirme

Sindirim sistemi sorunlarında azalma

Kronik enflamasyonlarda bir nevi ilaç görevi görür.

Mindfulness Pilates ve yoga dersleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.